صفحه اصلی / اخبار سایت / تولید بیش‌ از حد دلیل تلف شدن میلیون‌ها قطعه مرغ در کشور

تولید بیش‌ از حد دلیل تلف شدن میلیون‌ها قطعه مرغ در کشور

به گزارش مرکز طیوران علی صفر ماکنعلی امروز در رشت با اشاره به دلیل تلفات میلیون‌ها قطعه مرغ گوشتی در کشور براثر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به شرایط اکوسیستمی خاص در کشور اظهار کرد: ایران رتبه نهم تولید مرغ تخم‌گذار در دنیا با چهارفصل و اقلیم‌های متفاوت دارد و یقیناً آسیب‌پذیری آن افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: ایران در مسیر دو خط سفر جهانی پرندگان قرار دارد و به لحاظ مهاجرت پرندگان، درگیری شدید بیماری در آن زیاد است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با بیان اینکه مزارع مرغ تخم‌گذار بسیار متراکم در تعداد معدودی از استان‌ها احداث‌ شده‌اند، گفت: یک هزار و 800 واحد مزارع مرغ تخم‌گذار در کشور داریم که 1388 واحد در 9 استان قرار دارند و ساختارهای بسیاری از مزارع مرغداری‌ها آماده مقابله با بیماری‌ها و ویروس‌ها نیست.

ماکنعلی با بیان اینکه استان‌هایی مثل گیلان، مازندران و گلستان از جمله استان‌هایی است که ویروس به‌ راحتی وارد آن‌ها می‌شود و از سال گذشته ویروس در آن‌ها باقی‌مانده و باد هم می‌تواند بعضی از ویروس‌ها را تا صد متر جابه‌جا کند، توضیح داد: در خرم‌آباد لرستان 10 نقطه ورود ویروس و 43 نقطه استان خراسان رضوی پنجره ورود ویروس‌هایی نظیر ویروس پارک ملی بوجاق هستند، در حالی‌ که هیچ قرابت جغرافیایی با یکدیگر ندارند.

وی با اشاره به رفتارهای پرخطر در برخی از مناطق ازجمله فریدون‌کنار استان مازندران، بیان کرد: قرنطینه کردن نیازمند باور انسانی است و مردم باید به حاکمیت و هشدارهای بهداشتی اعتماد داشته باشند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: کشورهای روسیه، قزاقستان و فرانسه اکنون به مرحله‌ای رسیده‌اند که بدون استفاده از واکسیناسیون قادر به کنترل ویروس نیستند و طرح واکسیناسیون را به اشکال مختلف پیش‌ گرفته‌اند.

ماکنعلی با بیان اینکه در تلاشیم تا بیماری را به‌طور کامل مهار کنیم گفت: برای برون‌رفت از وضعیت فعلی برای سال آینده چهار برنامه تعریف کرده‌ایم تا چیزی به نام رخدادهای غیرقابل‌انتظار ناشی از بیماری نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه تهیه و تأمین تخم‌مرغ در کشور بسیار پیچیده و سخت است، افزود: مسؤول بیماری در مرغ و تخم‌مرغ تنها سازمان دامپزشکی نیست، بلکه ارگان‌های مختلف مسؤولیت‌هایی را دارند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با بیان اینکه عوامل متعددی در شیوع بیماری دست‌به‌دست هم می‌دهند که مهم‌ترین آن ماهیت خود ویروس است، گفت: بعضی از ویروس‌های آنفولانزای فوق حاد پرندگان می‌تواند تنها با باد جابه‌جا شود که این مسئله بسیار مهم و کنترل آن دشوار است.

ماکنعلی با بیان اینکه ویروس مذکور می‌تواند توسط یک کارگر از یک کشور دیگر وارد کشور شود، متذکر شد: اکنون تمام مناطق کشورهای عربستان سعودی، هفت استان پرورش‌دهنده پرندگان در کشور افغانستان و عراق آلوده به ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند.

شماره های تماس:مهندس راعی 09124496359

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این مطالب را نیز ببینید!

صادرات تخم مرغ 09124439674 - 09128381978

صادرات تخم مرغ آزاد شد

صادرات تخم مرغ آزاد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

لینک تلگرام | 09124439674
لینک اینستاگرام | nemunetak