صفحه اصلی / اخبار سایت / گوشت بوقلمون ارزان تر از گوشت گوسفند

گوشت بوقلمون ارزان تر از گوشت گوسفند

با وجود برنامه ریزی برای افزایش دو برابری تولید گوشت بوقلمون به دلیل مشکلات و محدودیت در واردات مواد اولیه و نهاده های تولید، همچون سال گذشته ۲۰ هزار تن گوشت تولید خواهد شد و سرانه مصرف این محصول نیز ثابت مانده است.

به گزارش ایسنا، امیر خیرخواه عضو هیات مدیره تعاونی پرورش دهندگان بوقلمون از یک و نیم میلیون قطعه جوجه ریزی تا پایان سال خبر داد و گفت: با توجه به روند روبه رشد جوجه ریزی پیش بینی می شد سه میلیون قطعه جوجه ریزی شود و تولید گوشت بوقلمون به ۴۰ هزار تن افزایش یابد اما محدودیت های واردات نهاده های تولید مانع دست یابی این هدف شد.

وی اظهار کرد: ثابت ماندن قیمت فروش گوشت بوقلمون در برابر افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های تولید برای پرورش دهندگان مقرون به صرفه نیست به طوریکه هر کیلوگرم گوشت بوقلمون برای پرورش دهندگان حدود ۴۷۰۰ تومان تمام می شود و قیمت فروش این محصول تقریبا به همین میزان است درحالی که مقرون به صرفه ترین قیمت برای پرورش دهندکنندگان بیش از ۵۰۰۰ تومان است.

خیرخواه افزود: قیمت هر کیلوگرم گوشت بوقلمون پس از کشتار و فرآوری حدود ۶۵۰۰ تومان است و در مراکز عرضه تقریبا کیلویی ۷۵۰۰ به دست مصرف کننده می رسد که نسبت به دیگر گوشت های مشابه (گاو و گوسفند) مقرون به صرفه تر است.

به گفته وی پرورش دهندگان بوقلمون همچون مرغداران مورد حمایت دولت نیستند و نظارت چندانی هم بر عملکرد آن ها صورت نمی گیرد.

عضو هیات مدیره تعاونی پرورش دهندگان درباره تأثیر قیمت مرغ بر مصرف بوقلمون گفت: هر وقت قیمت مرغ افزایش می یابد خود به خود رغبت مردم برای مصرف بوقلمون در کشور نیز بیشتر می شود اما در حال حاضر به دلیل افزایش نظارت دولتی بر کنترل قیمت مرغ، شاهد کم رغبتی مصرف کنندگان برای خرید این محصول جایگزین هستیم.

خیرخواه با اشاره به سرانه مصرف ۳۰۰ گرمی بوقلمون در سال گذشته عنوان کرد: با توجه به روند رو به رشد تولید، پیش بینی می شد که مصرف گوشت بوقلمون در سال جاری به بیش از ۶۰۰ گرم افزایش یابد اما با توجه به ثابت بودن میزان تولید، میزان مصرف هم افزایش نیافته که این موضوع خود عاملی بر بی رغبتی تولیدکنندگان برای افزایش جوجه ریزی شده است.

وی خاطر نشان کرد: وجود برخی محدودیت ها هزینه واردات و تعرفه های گمرکی مواد اولیه ای همچون جوجه، تخم نطفه دار و نهاده هایی مانند ذرت و سویا که از کشورهای آژرانتین، برزیل و هند صورت می گیرد را افزایش داده است اما با توجه به افزایش میانگین تولید جهانی گوشت بوقلمون، فروشندگان خارجی رغبت بیشتری برای عرضه این مواد به مشتریان ایرانی نشان می دهند.

به گفته این پرورش دهنده بوقلمون توانایی برای افزایش دو برابری تولید این محصول وجود دارد که در این صورت می توان صادرات به کشورهای متقاضی از جمله کشورهای اسلامی را توسعه داد.

خیرخواه درباره طرح بهینه سازی واحدهای پرورش بوقلمون گفت: همزمان با حمایت دولت از بهینه سازی مرغداری های کشور واحدهای پرورش بوقلمون نیز مورد حمایت قرار گرفته و در حال حاضر ۴۰ درصد از واحدها بهینه سازی شده اند و ۶۰ درصد دیگر درحال پیگیری برای بهینه سازی بوده یا این روند را موقتا متوقف کرده اند.

09124439674

این مطالب را نیز ببینید!

نقش تهویه در پرورش جوجه یکروزه

میزان تهویه سالنهای پرورش بوقلمون بسته به فصل، گرمای محیط، رطوبت محیط، سن پرندگان، شکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

لینک تلگرام | 09124439674
لینک اینستاگرام | nemunetak