صفحه اصلی / شتر مرغ / کاهش استرس گرمایی

کاهش استرس گرمایی

کمک مخمر و آنتی اکسیدان ها به کاهش استرس گرمایی

در پی تغییرات آب و هوایی، استرس گرمایی به مانعی برای افزایش باروری گاو تبدیل شده است. نوعی خاص از مخمر زنده و آنتی اکسیدان های شکمبه می توانند تاثیرات ناشی از این مشکل را از بین ببرند.
استرس گرمایی می تواند برای پرورش دهندگان گاوهای لبنی و گاوهای گوشتی مبالغ هنگفتی را به همراه داشته باشد زیرا موجب کاهش تولید شیر و رشد گاو می شود. در گاوهای شیرده،کاهش تولید شیر، اولین تاثیر کوتاه مدت استرسگرمایی است. اغلب، این کاهش به میزان 10 تا 35 درصد است.استرس گرمایی خطرات اسیدوز را نیز افزایش می دهد. گله های گاوهای چاق نسبت به استرس گرمایی حساس تر می باشند. استرس گرمایی موجب افزایش خطرات اسیدوز و کاهش میزان خوراک دریافتی به ویژه کاهش مصرف فیبر می شود که در نتیجه عملکرد رشد کاهش می یابد و تغییرات رفتاری نیز بروز می کند. پرورش دهندگان با رفتارهای عصبی و بی قرار دام های خود مواجه می شوند. در گوساله های ماده چاق مشاهده شده است که آن دسته از گوساله هایی که زیر سایه قرار دارند به طور متوسط 100 گرم در روز بیش تر از گوساله هایی که زیر سایه نیستند افزایش وزن دارندزیرا میزان غذای دریافتی زیر سایه بیش تر است. به علاوه، گوساله هایی که زیر آفتاب قرار داشتند استرس کمتری از خود نشان داده اند و گوشت لاشه آن ها نیز کمتر سیاه شده است.

افزایش ورم پستان و مشکلات باروری
نتایج طولانی مدت استرس گرمایی می تواند بر سلامت، عملکرد ایمنی یا بازتولید تاثیر بگذارد به ویژه زمانی که استرس گرمایی موجب افزایش رادیکال های آزاد می شود و استرس را به سوی اکسایش سوق می دهد. استرس اکسایشی در گاوهای شیرده موجب افزایش ورم پستان و افزایش تعداد یاخته های جسمی در شیر می شود. همچنین می تواند موجب کاهش باروری، افزایش مرگ جنین، افزایش جفت ماندگی بعد از زایمان و زایمان زودرس شود.
همان طور که در ویدیو نشان داده شده است، باز کردن دهان و نفس نفس زدن و بیرون آوردن زبان نشان دهنده استرس گرمایی شدید است.

کاهش استرس گرمایی به کمک مکمل های غذایی
ساکارومایسس سرویزیهI-1077 که مخمرهای زنده هستندبه عنوان اصلاح کننده شکمبه در نظر گرفته می شوند و می توانند به کاهش تاثیر استرس گرمایی کمک کنند. توانایی آن در کمک به ثابت ماندن pH شکمبه و بهبود هضم و فرسایش فیبر در شکمبه می تواند به چالش ها و مشکلات ناشی از استرس گرمایی پاسخ دهد. آزمایش های مختلفی نتایج مثبت در هر دو نوع گاوهای شیرده و گوشتی را نشان داده اند.
آزمایشی که با مکمل غذایی، ترکیب آنتی اکسیدان حاوی سلنیوم ارگانیک و یک منبع اولیه و طبیعی آنتی اکسیدان انجام شده اند نشان داده است که وضعیت آنتی اکسیدان کلی دام بهبود یافته است: یاخته های جسمی 40 تا 60 درصد در شیر کاهش یافته اند که نشانه ی افزایش ایمنی و بهبود پارامترهای کیفیت گوشت است.
پیشنهادهای تغذیه ای مهم
علاوه بر این مکمل ها، پیشنهادهای تغذیه ای مهم می توانند هزینه های ناشی از استرس گرمایی را در گاوهای شیرده و گوشتی کاهش دهند. این پیشنهادها مثلا شامل موارد زیر است: افزایش تراکم انرژی رژیم غذایی، افزودن نشاسته ی بیشتر یا افزودن چربی به رژیم غذایی (چربی در شکمبه تخمیر نمی شود، در نتیجه در طول هاضمه گرما تولید نمی کند)، توجه به توازن الکترولیت (زیرا تعریق بیش از حد یا نفس نفس زدن موجب از دست دادن سودیم و پتاسیم می شود) و مطمئن شدن از این که همیشه برای شست و شو آب تازه و خنک وجود دارد(به ویژه بعد از دوشیده شدن).

 

جمع آوری کننده : فراهانی

09124439674

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این مطالب را نیز ببینید!

قیمت جوجه شترمرغ درایران09124496359 09128381978 09131392838

جوجه کشی از شترمرغ

جوجه کشی از شترمرغ جوجه کشی از شترمرغ نیاز به تجربه دارد و عملی دشوار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

لینک تلگرام | 09124439674
لینک اینستاگرام | nemunetak