صفحه اصلی / شتر مرغ / بيماري هاي شترمرغ / اهمیت خونگیری و چگونگی انجام آن در شترمرغ

اهمیت خونگیری و چگونگی انجام آن در شترمرغ

با توجه نقش آزمایشات خون و مشتقات آن در تشخیص به موقع بسیاری از ناهنجاری ها و یا درمان آنها لذا اجرای برنامه های علمی خونگیری در مزارع پرورش دام و طیور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور داشتن آگاهی های اولیه در خصوص چگونگی انجام این عمل برای بسیاری از دامپزشکان و مهندسین دامپروری امری ضروری به شمار می‌رود.

در این رابطه و با توجه به جدید بودن شاخه پرورش شترمرغ در کشور، سعی گردیده تا در این مقاله برخی موارد مورد نیاز در خونگیری شترمرغ بیان گردد.

هنگام گرفتن نمونه خون از شترمرغ آسایش پرنده و امنیت شخص خون گیرنده بسیار حائذ اهمیت می‌باشد. اولین گام در تحقق این امر مهار صحیح و کامل حیوان است که در صورت درست انجام نشدن علاوه بر ایجاد استرس بی مورد برای پرنده، کارشناس را در گرفتن صحیح و مقدار کافی خون دچار مشکل می‌سازد. همچنین به دلیل انعقاد سریع خون شترمرغ ها، جهت حصول اطمینان از صحت آنالیز خون، عملکردی ظریف و دقیق ضروری است.

بهترین روش برای مقید کردن پرنده جهت خون گیری در جوجه ها تا سن چهار ماهگی، نگهداری پرنده روی زمین همراه با عمود کردن سر و گردن است. همچنین می‌توان سر و گردن حیوان را روی زمین به سمت جلو کشید و در این حالت می‌توان از سرپوشی برای مهار بهتر پرنده استفاده کرد.

اما خونگیری در پرندگان مسن تر مستلزم مقید کردن حیوان در فضائی کاملا بسته و با سری پوشیده است. در این حالت پرنده را در حالیکه سر و چشمهای آن بوسیله پارچه ای تیره رنگ و ضخیم پوشیده شده است در یک جعبه مهار مخصوص که جهت همین امر طراحی شده کاملا مقید می‌کنیم. پس از طی این مراحل و اطمینان از مهار کامل حیوان عمل خونگیری از یکی از سیاهرگهای پرنده آغاز می گردد.

09124439674

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این مطالب را نیز ببینید!

قیمت جوجه شترمرغ درایران09124496359 09128381978 09131392838

جوجه کشی از شترمرغ

جوجه کشی از شترمرغ جوجه کشی از شترمرغ نیاز به تجربه دارد و عملی دشوار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

لینک تلگرام | 09124439674
لینک اینستاگرام | nemunetak